LabmehrB@GMail.Com 07733662192

راهنمای آزمایشات بیماران

1401/09/12 تاریخ آخرین بروز رسانی
 • ناشتایی عمومی

  ناشتایی برای برخی از ازمایش های بیوشیمی ماننده قند-آهن-اوره-کراتنین-کلسترول و تری گلیسرید و غیره لازم است. ناشتایی به معنای پرهیز از خوردن غذا و مواد انرژی به مدت 10 تا 12 ساعت نکات مهم: بهتر است نمونه ی آزمایش های ناشتا صبح اول وقت تهیه شوند . شام قبل از ناشتایی باید سبک باشد و برای اندازه گیری آزمایش های چربی خون 72 ساعت رژیم بدون چربی قبل از نمونه گیری لازم است . خوردن اکثر دارو ها با هماهنگی آزمایشگاه در ساعت ناشتایی مجاز است . اما مصرف دارو هایی که طبق نظر یا پزشک معالج بر نتیجه ازمایش تاثیر کذار باشد باید کنترل شود .
 • آزمایش ادرار

  راهنمای نمونه گیری کشت ادرار در آقایان: بهترین نمونه جهت تشخیص عفونتهای ادراری نمونه اول صبح است .دستهای خود را با آب و صابون خوب شستشو نمایید . سر آلت را باآب خوب شستشو دهید سپس با دستمال یکبار مصرف خشک کنید .درب ظرف کشت ادرار را با احتیاط باز کنید و به هیچ وجه دستانتان با سر آلت یا سطح داخلی ظرف تماس پیدا نکند .قسمت اولیه ادرار ( 2ثانیه) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم 30 میلی لیتر (نصف ظرف) جمع کنید .درب ظرف را با احتیاط بسته و به آزمایشگاه تحویل دهید. راهنمای نمونه گیری کشت ادرار در خانمها: بهترین نمونه جهت تشخیص عفونتهای ادراری نمونه اول صبح است . دستهای خود را با آب و صابون خوب شستشو نمایید .قبل از گرفتن نمونه استحمام شود .درب ظرف کشت ادرار را با احتیاط باز کنید و به هیچ وجه دستانتان با سطح داخلی ظرف تماس پیدا نکند .قسمت اولیه ادرار ( 2ثانیه) را دور ریخته و بقیه ادرار را با حجم 30میلی لیتر (نصف ظرف) جمع کنید .درب ظرف را با احتیاط بسته و به آزمایشگاه تحویل دهید.
 • ادرار 24 ساعته

  اولین نمونه ادرار خود را دور بریزید و زمان را یادداشت نمایید. از آن به بعد ادرار خود را در ظرف مخصوص بریزید. ریختن ادرار در ظرف را را تا 24 ساعت از زمان دور ریختن نمونه اول ادامه دهید. نمونه روز بعد (روز دوم) را نیز درست در همان زمانی که نمونه صبح روز اول را دور ریخته در داخل ظرف مخصوص بریزید. ظرف حاوی نمونه را در اسرع وقت به آزمایشگاه منتقل کنید .مثال: نمونه ادرار ساعت 7 صبح روز اول را دور ریخته و نمونه های بعد از آن را (هر چند بار) تا ساعت 7 صبح روز بعد در ظرف مخصوص بریزید و ادرار ساعت 7 صبح روز دوم را نیز در ظرف مخصوص بریزید .جمع آوری این نمونه دقیقا 24 ساعت به طول می انجامد .طی این مدت سعی کنید به مقدار معمول آب مصرف کنید. ماده موجود در ظرف را دور نریخته و از تماس آن با پوست یا مخاط بدن جدا پرهیز کنید و در صورت بروز تماس ، محل مورد نظر را فورا با مقدار زیادی آب شستشو دهید .روز اول نمونه برداری در یک ساعت مشخص (مثلا ساعت 7 صبح) در بیرون ظرف ادرار کنید و دور بریزید .طی24 ساعت بعدی هر بار که ادرار خود را تماما در داخل ظرف بریزید .طی این مدت درب ظرف را بسته و آنرا در جای خنک و دور از دسترس اطفال یا نور مستقیم نگهداری کنید .روز دوم در همان ساعت (مثلا ساعت 7 صبح) برای آخرین بار ادرار کرده و ادرار خود را تماما در ظرف بریزید .ساعت وتاریخ شروع و پایان نمونه برداری را روی برگه در محل مخصوص یادداشت کنید.
 • ازمایش مدفوع

  راهنمای نمونه گیری مدفوع برای مدت 7 تا 10 روز قبل ازانجام آزمایش از درمان با روغن کرچک روغن معدنی بیسموت منیزیم ترکیبات ضد اسهال تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایید. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصال در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند .اگر انجام آزمایش حداکثر تا 30دقیقه پس از جمع آورینمونه امکانپذیر نباشد لازم است تا نمونه در یخچال نگهداری شود. آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع درصورت امکان 48یا 72 ساعت پیش از آزمایش و در طی دوره جمع آوری نمونه مدفوع از خوردن گوشت سفید (مرغ و ماکیان) ماهی شلغم و تربچه خودداری نمایید. کلشی سین آسپرین بروفن و کورتون ها باید48 ساعت پیش از انجام آزمایش و دوره جمع آوری نمونه قطع شود .درصورت اجبار به مصرف مداوم این داروها با پزشک معالج خود مشاوره نموده و آزمایشگاه را در جریان قرار دهید. درصورت خونریزی از لثه در حین تمیز کردن دهان و دندان در طی 48 ساعت پیش از انجام آزمایش از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان اجتناب نمایید. نمونه سریع به آزمایشگاه منتقل شود.
 • آزمایش اسپرم

  1-نمونه باید بین سه تا پنج روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه هایی که پیش از دو روز و پس از پنج روز از آخرین نزدیکی جمع آوری شوند برای انجام آزمایش مناسب نیست2 .-وجود تب در خلال سه روز پیش از انجام آزمایش نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد. 3-آزمایش منی بعد از بستن لوله ها در مردان (وازکتومی) باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله ها انجام شود 4- .از ظرف شیشه ای یا پلاستیکی تمیز خشک و با دهانه گشاد که در دمای 40- 20درجه گرم شده و فاقد ترکیبات دترجنت یا شوینده ها و یا سایر مواد سمی است استفاده گردد 5- .بهتر است قبل از انزال مثانه از ادرار تخلیه گردد 6-.باید تمامی منی در ظرف مخصوص ریخته شود .زیرا چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرار داده شود باعث حصول نتیجه غیر واقعی خواهد شد 7.-قبل از ریختن نمونه به داخل ظرفبهتر است با در دست گرفتن ظرف دمای آن تقریبا به درجهحرارت بدن (37 درجه سانتیگراد) رساند 8.-نمونه ترجیحا در آزمایشگاه تهیه شود و چنانچه این امر ممکن نباشد نمونه باید در مدت کمتر از20 دقیقه به آزمایشگاه تحویل داده شود .بعد از یک ساعت نمونه قابل پذیرش نیست لذا در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه دقیق جمع آوری آن باید به مسئول پذیرش اعلام گردد 9- .روزهای انجام آزمایش همه روزه در شیفت صبح و بعدازظهر ساعت 17 تا19 انجام میشود 10- بهترین نمونه منی نمونه ای است که از طریق تحریک مصنوعی و بدون استفاده از صابون تهیهشود11 . -نمونه تهیه شده در داخل کاندومبه علت آنکه کاندوم حاوی مواد اسپرم کش می باشد برای آزمایش مناسب نیست 12.-ا ز قرار دادن نمونه در دماهای کمتر از صفر درجهو بالاتر از 40درجه سانتیگراد خودداری شود و نمونه تا زمان تحویل به آزمایشگاه در دمای نزدیک به حرارت بدن ( 37درجه) نگهداری شود(مثل زیر بغل).
 • آزمایش پرولاکتین

  توصیه شده زمان نمونه گیری صبح باشد .در روز نمونه گیری از ورزش کردن خودداری شود .قبل از نمونه گیری به مدت30 دقیقه آرام و بدون استرس در جایی بنشینید و 3 تا4 ساعت پس از بیدار شدن از خواب نمونه گیری شود .عدم داشتن فعالیت جنسی و استرس و مصرف داروهای استروژن -انسولین ضروری ست.
 • غربالگری جنین

 • تست اسکاچ

  نمونه را صبح زود پیش از اینکه بیمار مدفوع نموده و یا استحمام کند تهیه نمایید .یک قطعه چسب نواری را از طرف چسب دار آن محکم به ناحیه مقعد چسبانده و فشار دهید سپس چسب را بلند کرده و آن را روی لام شیشه ای که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار میگیرد بچسبانید و بلافاصله به آزمایشگاه بیاورید. نکته : چسب را بعد از 5دقیقه بردارید.
 • آزمایش آهن

  نمونه گیری صبح ناشتا : از مصرف داروها و مکمل های حاوی آهن حداقل 48ساعت قبل از نمونه گیری اجتناب کنید. نمونه قبل از دریافت آهن (آهن درمانی و یا تزریق خون) باید گرفته شود.
 • VMA 24 ساعته ادرار

  برای جمع آوری ادرار 24 ساعته از ظرفی که آزمایشگاه به شما میدهد یا یک ظرف تمیز با حجم مناسب میتوان استفاده کرد .در ابتدای جمع آوری نمونه دفع ادرار را انجام داده وآنرا دور بریزید و زمان را دقیقا یادداشت کنید .به مدت یک شبانه روز (24 ساعت) یعنی از ساعت 7 صبح تا 7 صبح فردا تمامی نوبتهای دفع ادرار را درون ظرف جمع آوری کنید .بدین صورت که نمونه اول را دور ریخته و بعد از 24ساعت نمونه اول را وارد ظرف کنید .سعی کنید در طول مدت جمع آوری ادرار ظرف ادرار در یک مکان خنک نگهداری شود .پس از جمع آوری آخرین نمونه ادرار را راس ساعت 7 بلافاصله ظرف ادرار را به آزمایشگاه تحویل نمایید .از3 روز قبل از مصرف قهوه شکلات موز چای شربت سینه و داروهای فشار خون خودداری کنید .ظرف حاوی مواد نگهدارنده اسیدی میباشد از تماس آن با دست و مخاط به شدت پرهیز نمایید.
 • Oxalate 24 ساعته Random ادرار

  شرایط جمع آوری نمونه ادرار24 ساعته و برای آزمایش ادرار : توجه به موارد زیر ضرورت دارد: 2 الی 3 روز قبل از جمع آوری نمونه ادرار از مصرف زیاد مواد غذایی که دارای ویتامین از جمله مرکبات تازه (مانند لیمو شیرین ، پرتقال ،گریپ فروت ، اسفناج ، توت فرنگی ، گوجه فرنگی) خودداری کنید .قرص ویتامین ، 2 الی 3 روز قبل از جمع آوری نمونه ادرار مصرف نشود .از سه روز قبل از مصرف قهوه ،شکلات ، موز ، چای ، شربت سینه و داروهای فشار خون خودداری کنید .ظرف حاوی مواد نگهداری نگهدارنده اسیدی میباشد از تماس آن با دست و مخاط به شدت پرهیز نمایید.
 • نحوه استفاده از کیسه ادراری

 • سیتولوژی ادرار

  شرایط لازم برای انجام آزمایش سیتولوژی ادرار: اولین ادرار صبح را دور بریزید و نمونه دوم ادرار را در ظرف ریخته و تحویل دهید. حتماً نمونه تا ساعت 9 صبح گرفته شود. در مواردیکه سه نوبت آزمایش سیتولوژی ادرار باید انجام شود , نمونه گیری ادرار باید در روزهای متفاوت صورت گیرد و بیشتر از 2 روز فاصله باشد. حتی الامکان نمونه گیری در آزمایشگاه انجام شود , در غیر اینصورت نمونه سریعاٌ به آزمایشگاه منتقل گردد. درضمن پس از نمونه گیری کارمندان آزمایشگاه را از گذاشتن نمونه آگاه نمایید.
 • نمونه قارچ

  عدم استحمام بیمار یا شستشوی محل ضایعه بمدت 3 روز عدم استفاده از کرم یا داروی موضعی در محل ضایعه